Alıç Sirkesi Nedir, Cilde İyi Gelir mi? Alıç Sirkesinin Faydaları

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
20Bilindiği gibi alıç, lezzetli ve şifalı bir meyvedir. İşte bu meyvenin mayalanmasıyla oluşan sirkeye, alıç sirkesi denir. Bu sirke de tıpkı alıç meyvesi gibi son derece yararlıdır. Hastalıklara iyi gelir, vücut direncini artırır, kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur, damarları rahatlatır, zayıflamayı kolaylaştırır.

Ev yapımı alıç sirkesi hazırlamak ise gayet kolaydır. İlk olarak bir çay bardağı alıç, bol suyla iyice yıkanır. Alıçlar sarı veya kırmızı olabilir, herhangi bir farkı söz konusu olmayacaktır. 5 lt bir cam şişeye 4 lt su doldurulur. Suyun içerisine yıkanan alıçlar, bir yemek kaşığı kaya tuzu ve mayalanacak sirke eklenir. 5-6 tane çiğ nohut koyarsanız mayalanma işlemi daha hızlı gerçekleşecektir. Malzemeler eklendikten sonra kaşık ile iyice karıştırılır. Küçük bir kağıt parçasına günün tarihi yazılır ve cam şişeye yapıştırılır. Ağzı temiz bir tülbent ile örtülüp kenarına da sabitlemek için lastik geçirilir. Her gün ara sıra karıştırmaya devam edilir. Güneş görmeyen bir ortamda 15-20 gün mayalanmaya bırakılır. Alıçlar ne zaman kavanozun dibine çökerse, işte o zaman bilin ki sirkeniz olmaya başlıyor. Tam kıvamını bulunca renginin sarıya döndüğünü göreceksinizdir. Zaten tadı ve kıvamından sirke olduğu kolayca anlaşılacaktır. Eğer 20 gün içerisinde sirkeleşmezse, bekleme süresi 5 gün uzatılmalıdır. Bütün alıçlar kavanozun dibine çöktüğünde suyu süzülür ve cam şişeye aktarılır. Bir yemek kaşığı alıç sirkesi bir bardak suya eklenir ve tüketilir.

Alıç sirkesinin yararları ise saymakla bitmemektedir. Bu doğal ürün LDL yani kötü kolesterol seviyesini düşürürken HDL yani iyi kolesterolün artmasını sağlar.

Alıç sirkesi vitamin yönünden iyi bir kaynaktır. Öte yandan magnezyum ve potasyum gibi mineraller de ihtiva eder. Bu zengin içeriğiyle vitamin gereksinimini karşılayarak vitamin eksikliklerini önler.

Vücuda direnç kazandıran alıç sirkesi, insanın hastalıklara karşı mukavemetini artırır.

Yağ yaktırır ve kilo vermeye destek olur. Alıç sirkesi ile zayıflamak isteyenler her gün sabahleyin bir yemek kaşığı alıç sirkesini 1 su bardağı suya ekleyip aç karna tüketmelidirler.

Alıç sirkesi kandaki toksinleri giderir ve bakterileri yok eder.

Kan yapıcıdır, anemi hastalığıyla mücadele eder.

Bölgesel zayıflama için alıç sirkesi kullanmak fayda sağlayacaktır. Zira bu sirke, göbek eritmeye yardım etmektedir.

Alıç sirkesinin yatıştırıcı etkisi de vardır. Bu özelliğiyle stresi azaltır ve dinlendirir.

Damar tıkanıklığına iyi gelir, kan basıncını dengeler.

Nezle, grip, soğuk algınlığı ve benzeri kış hastalıkları için faydalıdır. Göğüs rahatsızlıklarına ve boğaz iltihabina karşı da etkilidir. Ayrıca bitkisel bir ateş düşürücüdür.
 
Üst