Cilt Neden Kabarır? Cilt Kabarması Nedenleri

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
27
Hem yüz bölgesinde hem de vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen kabartılar stres ve alerji gibi pek çok faktörden kaynaklanabilir. Peki cilt kabarmasının sebepleri nelerdir? Cilt kabarmasını yatıştırmak için ne yapılmalıdır? İşte cevabı:
Her şeyden evvel, cildinizdeki kabarmanın sebebini öğrenebilmeniz için, bir dermatologdan yardım almanız şarttır. Bununla birlikte, cilt kabarmasının yaygın nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür:
Yediğiniz bir besin size dokunmuş olabilir. Bazı gıdalara alerjiniz varsa, bunları tükettiğiniz zaman vücudunuzda kabarma meydana gelebilir. Örneğin polen, hayvan tüyleri ve toz alerjisi ciltte kabarmaya neden olabilir.
Vücut neden kabarır sorusunun bir diğer cevabı ise; kullanılan çeşitli ilaçlardır. Yani ilacın yan etkilerinden biri de vücutta kabarma şikayeti olabilir.
Kurdeşen ve stres de vücutta kabarmaya sebebiyet veren diğer etkenlerdendir.
Makyaj malzemelerinde bulunan kimyasallar kabarma yapabilir.
Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerin aşırı miktarda tüketimi, kızarıklık, kabarma ve benzeri cilt problemlerini ortaya çıkarabilir.
Sinek, böcek ve hayvan ısırıkları ilgili bölgelerde kabarıklıklar oluşmasına yol açar.
Ciltte kabarma problemi bazen de genetik faktörlere bağlıdır.
Gebelik, adet ve menopoz sırasında da hormonlardaki değişimler nedeniyle üvücutta kabarma oluşabilir.
Ciltte kabarma Nasıl Giderilir?
Bu konuda güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarafından önerilen doğal reçeteler mevcuttur. Onlardan biri şu şekildedir:
Bir poşet rezene, 1 fincan sıcak suda çay demliyormuş gibi demlenir. Ardından bir çorba kaşığı alınarak 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Evvela, yanak bölgesine uygulanıp test edilir. İşe yaradığı gözlemlenirse tüm yüz bölgesine uygulanır. 15 dakika bekletilip önce ılık, daha sonra soğuk su ile yıkanır. Her hafta 2 defa tekrar edilir.
Suna Dumankaya'nın paylaştığı, cilt kabarmasına iyi gelen bir başka tarif ise şudur:
1 tutam asma yaprağı çay gibi demlenir. Suyu süzülür ve etkilenen bölgeler bu su ile silinir. Asma yaprakları da bu bölgeye koyulur, 20 dakika beklenir. Her akşam uygulanabilir. Mutlaka taze asma yaprakları kullanılmalıdır.
Ihlamuru demleyip etkilenen bölgeye kompres şeklinde uygulamak da kabarma sorununa faydalıdır. Suyun kalanı buz kalıplarına pay edilir ve her gün yüz bölgesinde gezdirilir. Bu yöntem, cildi yatıştıracaktır. İyileşme olmazsa doktora müracaat edilmelidir.
 
Üst