Çocukların Dişi Neden Ağrır, Çocuğumun Dişi Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
26
Çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri diş ağrısıdır. Bu rahatsızlık çoğu zaman diş çürükleri nedeniyle meydana gelir. Tedavisi yapılmazsa gitgide kötüleşerek içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Çocuğun dişi ağrıyorsa problemin ağırlaşmasını ve dişin tamamen kaybedilmesini engellemek için, bir diş doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir. 1 yaşındaki bebeklerde bile diş ağrısı görülebilmektedir.
Çocuklarda Diş Ağrısı Sebepleri
Diş Çürükleri: Diş ağrısının en önemli sebeplerinin başında, diş çürükleri gelir.
Sinüzit: Sinüslerin, sinüs boşluğunda viral, fungal ya da bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle iltihaplanması, diş ağrısını beraberinde getirir. Üst diş kökleri de sinüslere yakın olduğundan dolayı, sinüzit yüzünden diş ağrısı yaşanabilir.
Diş apseleri: Dişlerdeki bakteriyel enfeksiyona diş apsesi denir. Diş merkezinin içerisinde iltihap oluşmasına sebebiyet verebilen apseler, ağrı duyulmasına yol açar. Dişe gelen darbeler veya ağız temizliğine özen gösterilmemesi gibi durumlar diş apsesini doğurur. Bu durumda diş ağrısıyla beraber dişin çevresinde şişlik gözlemlenir. Tedavi edilmediği takdirde etrafındaki diğer dokulara da sıçrar ve mide bulantısı, üşüme, kusma ve ateş gibi önemli belirtilere neden olabilir.
Akciğer kanseri ve kalp hastalıkları da diş ağrısının sebepleri arasındadır.
Diş ağrısına neden olan diğer faktörler ise; hasarlı dolgu, dişin kırılması, diş gıcırdatma alışkanlığı, dişleri birbirine kenetlemek, çok fazla sakız çiğnemek ve kulak ağrısıır.
Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri
Misvak, diş ve dişeti ağrılarına birebirdir. Antibakteriyel olduğu için bakterilerin üremesini engeller ve ağrıları -deyim yerindeyse- tak diye dindirir. Çocuğun ağrıyan dişine misvak ile yavaşça masaj yapılırsa faydalı olacaktır.
Kuru karanfil enfeksiyonlarla mücadele eder ve diş ağrısını hafifletir. Anestezik, antiinflamatuar ve antioksidan özellik taşır. Karanfil ile diş ağrısını geçirmek için iki adet kuru karanfil ezilir, bir miktar zeytinyağıyla karıştırılıp dişlere uygulanır. Yahut bir pamuk parçasını karanfil yağına batırıp ağrıyan dişe bastırın.
Tuzlu ılık suyla gargara yapmak, ağrı kesici kullanmak, soğuk kompres yapmak, sarımsak çiğnemek gibi şeylerindiş ağrısına iyi geldiği söylenebilir.
 
Üst