En Kalorili Gıdalar, En Fazla Kilo Aldıran Yiyecekler, Kalori Bombaları

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
25

Zayıflamak isteyenlerin kilo aldıran gıdalardan uzak durup daha az kalorili yiyeceklere yönelmesi gerekir. Fakat bu durum, kilo almak isteyenler için tam tersidir. İşte bu yazımızda bol kalorili besinlerin neler olduğunu öğreneceksiniz. Yiyorum yiyorum bir türlü kilo alamıyorum diyorsanız beslenme programınızda bu besinlere yer açarak aşırı zayıflık probleminizden kurtulabilirsiniz. Tabii ki bunu bir diyetisyen kontrolünde yapmalısınız. Aksi takdirde sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışırken sağlığınızdan olabilirsiniz.
Kadınların günlük olarak alması gereken kalori miktarı 1800-2400 arasında değişmektedir. Erkeklerde ise bu oran 2200-3000 civarındadır. Günlük kalori miktarı aşılırsa veya bol kalorili gıdalarla beslenilirse, -herhangi bir sağlık probleminiz mevcut değilse- kilo almamanız imkansızdır. Aşağıda bildirilenler, kalorisi en fazla olan yiyeceklerden bazılarıdır. Kilo kontrolü yapmak isteyenlerin bu yiyecekleri ölçülü tüketmesi, kilo almak isteyenlerin de yine belirli bir program dahilinde tüketmesi gerekir.
Kuruyemişler: Kalorisi oldukça yüksek bir besin grubudur. Örneğin 100 gram fındıkta 650 kalori, 100 gram fıstıkta 550 kalori ve 100 gram çam fıstığında 600 kalori vardır. Cevizin 100 gramında 549 kalori bulunurken, kabak çekirdeğinin 100 gramında bu oran 571 kaloridir. Öte yandan kuruyemişlerin sağlığa da faydası vardır. Kan pıhtılaşmasına engel olur, cildin güzelleşmesini sağlar, enerjik hissettirir, yorgunluğu giderir, vücuda direnç kazandırır. Kötü kolesterolü düşürür, kalp-damar hastalıklarına karşı da koruyucudur.
Fıstık ezmesi: Kahvaltı sofralarının şahı olan bu tatlı mı tatlı yiyecek, çok lezzetli olduğu gibi yüksek kalorilidir. Ondandır ki kimi zaman bir kavanozu bir oturuşta bitiresimiz gelir. 100 gram fıstık ezmesinde 588 kalori mevcuttur. Omega-3 yağ asitleri, karbonhidratlar, omega-6 yağ asitleri, fosfor, kalsiyum ve potasyum mineralleri ile vitaminler açısından güçlü bir kaynaktır. Kilo almaya yardım eder ve kalın bağırsak kanserini önler.
Tereyağı: Yemeklerin olmazsa olmazı, bal ve sıcak ekmek ile birleştiğinde harika bir uyum sergileyen tereyağı, tam anlamıyla bir kalori deposudur. 100 gram tereyağının kalorisi 785'tir.
Muz: "Meyvenin kalorisi mi olurmuş." demeyin. Muz da kalori oranı yoğun bir yiyecektir. 1 adet muz 146 kalori ihtiva eder ve bu, hiç de azımsanacak bir kalori seviyesi değildir. Muzun sağlığa faydaları pek çoktur. Zira muz, hem tok tutar, hem de ihtiva ettiği diyet lifi, folat, doğal şeker gibi besin öğeleriyle son derece şifalıdır. Ancak kabızlık yapma riski vardır.
Kalorisi yüksek olan diğer yiyeceklerden bazıları ise şunlardır:
• Balık ve dana eti
• Çikolatalı süt, smoothie ve meyve suyu gibi içecekler
• Avokado
• Baklagiller