Gebelikte Gaz Neden Olur? Hamilelikte Gaz Sorununa İyi Gelen Şeyler

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
24


Gebelik döneminde anne adayları gaz şikayetiyle sık sık karşılaşır. Hamilelikte gaz sıkışması, ağrı ve sancıya sebep olmakta, bu durum ise annenin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Fakat anneler bu sorunu yaşarken aklı her zaman bebeğindedir ve kendinden çok onu düşünür. Hamilelikte gaz sancısının bebeğe herhangi bir zararı olur mu diye endişelenir. Ancak hamileler bu konuda müsterih olmalıdır. Zira hamilelikte gaz sancısının bebeğe zararı olmaz.
Gebelikte Gaz Sancısı Sebepleri
Hormonlardaki değişimler hamilelerde gaz sancısına yol açabilmektedir. Hormonlar inip çıktıkça sindirim sistemindeki düz kaslar da gevşemekte, bu ise gaz oluşumunu tetiklemektedir. Gebeliğin ilk birkaç ayından sonra rahim iyice büyümeye başlar, bağırsakları sıkıştırır, mide baskı altında kalır ve organlar daha yavaş çalışmaya başlar. Bunun sonucunda gaz birikir ve gaz sancısı meydana gelir. Hormonlar demişken bu konudaki en önemli rolün, progesteron hormonu tarafından üstlendiğini belirtmemiz gerekir. Bu hormon arttıkça sindirim hızı azalır ve şişkinlik, hazımsızlık ve gaz sorunları ortaya çıkar. Bebek de organlara baskı yaptıkça gaz iyice çoğalır. Bundan korunmak için dengeli ve yeterli beslenmeye özen göstermek, otururken mümkün mertebe bacakları yukarıda tutmak, gün içinde spor yapmak ve düzenli olarak yürüyüşe çıkmak gerekir.
Gebelikte kabızlık yaşanıyorsa, beraberinde gaz sancısı görülebilir.
Hareketsizlik ve gaz yapıcı gıdalar da bu rahatsızlığın diğer sebepleridir.
Gebelikte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Her şeyden evvel, öğünlerinizde gaz yapıcı gıdalara yer vermeyin. Örneğin karnabahar, brokoli, lahana, fasulye, soğan, meyve suyu,, şeftali, armut, erik, süt ve süt ürünlerini azaltın.
Sık sık yürüyüşe Böylece ıkın. sindirim sisteminiz hızlanacak, gaz sorununuz çözüme kavuşacaktır. Devamlı hareketsiz kaldığınız takdirde gaz probleminiz kötüleşecektir.
Gaz söktürücü bitki çayları tüketin. Mesela papatya çayı gaz sancısını dindirmede çok etkilidir. Hamileliğiniz boyunca her gün 2-3 bardak papatya çayı tüketirseniz hazımsızlık ve şişkinlik yaşamaz, gazınızı dışarı atmakta zorlanmazsınız.
Azar azar ve sık aralıklarla beslenmeniz metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak gaz sorunundan sizi kurtaracaktır. Günde 3 yerine 5 öğün yiyebilirsiniz. Bu sayede besinler midede daha kolay sindirilecek ve yedikleriniz gaz yapmayacaktır.
Yemeğinizi çok çiğneyerek yavaş yavaş yemeniz, dar giysilerden kaçınmanız, her gün yeterli miktarda su içmeniz de kabızlık ve gaz oluşumunu engeller.
 
Üst