Hemen Uykuya Dalabilmek İçin Ne Yapmalıdır?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
8
Uykusuzluk, diğer bir adıyla insomnia, çağımızın en yaygın sorunlarından biridir. Herkes başını yastığa koyduğu gibi mışıl mışıl uyuyabilmeyi ister ancak ne yazık ki fiziksel veya psikolojik faktörler nedeniyle bu hiç de kolay olmaz. Eğer siz de her gece koyun saymaktan, yatakta bir o yana bir bu yana dönmekten bıktıysanız, uyku getiren yöntemler listemize göz atarak önerilerimizi deneyebilirsiniz. Uykuya dalma yöntemleri sadece geceyi rahat geçirmemiz için değil, tüm gün verimli ve huzurlu olabilmemiz için uygulanmalıdır. Zira uykuya dalmakta güçlük çeken insanlar sabaha karşı zar zor uyuduklarında bu sefer işe/okula geç kalmakta, öğleden sonra uyanarak gününün büyük bir bölümünü heba etmiş olmaktadır. İşte bu yüzden kolay uyumak için yapılması gerekenleri bilmek ve tatbik etmek gerekir. Fakat bunun için hemen uyku haplarına sarılmak yanlıştır. Öncelikle uyumak için bitkisel yöntemler tercih etmek daha doğrudur.

Her şeyden önce uykuya kolay dalabilmek için uyuyacağınız odanın ısısını doğru ayarlamanız lazımdır. Zira çok soğuk bir odada titremekten uyuyamazken, çok sıcak bir yerde de ter bastığı için bir türlü uyku bize uğramaz. Ayrıca ışık ve gürültü gibi faktörler de uykuyla aramıza giren bir engel olabilir. Bu yüzden sessiz ve karanlık bir odada yatmak hem daha kolay uykuya geçmemizi hem daha kaliteli bir uyku çekmemizi sağlayacaktır. Bunun için göz bandı ve kulak tıkacı gibi şeylerden de yararlanmamız mümkündür.

Yatmadan birkaç saat evvel kahve-çay tüketiminin kesilmesi önerilir. Fakat melisa çayı, papatya çayı, sarı kantaron çayı gibi bitkisel çaylar bunun dışındadır. Çünkü bu çaylar melatonin ihtiva eder ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Yatağa girmeden önce alacağınız ılık duş, kaslarınızın gevşemesini sağlayarak sizi uykuya hazırlayacaktır.

Yatağa girdikten sonra ilk 15 dakika içinde uyuyamazsanız yataktan çıkmanız ve biraz kitap okuyup veya evin içinde dolaşıp tekrar yatmanız da uykuya dalma probleminize çözüm olabilir.

Gün içinde egzersiz yapmak, akşam yemeğinde ağır şeyler yememek, yatılan odada cep telefonu ve bilgisayar gibi radyasyon yayan aletler bulundurmamak da uykuya dalmayı kolaylaştıran önemli etkenlerdir.
 
Üst