Menopoz Ne Demektir? Menopoza Ne Zaman Girilir?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
9
Belirli bir yaştan sonra kadınların adet döngüsü son bulur ve hamile kalma ihtimali ortadan kalkar. Bu durum bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Menopoz, önce adet düzensizliğiyle belirti verir, zamanla yumurta rezervi tamamen tükenir ve menstrüasyon artık hiç gerçekleşmez. Arka arkaya 12 ay boyunca regl olmamak, menopoz dönemine girildiğini gösterir.

Çoğu zaman kadınlar 45-55 yaş arasında menopoza girer. Fakat kadınların bazıları 40 yaşından önce dahi menopoza girebilir ve bu durum erken menopoz olarak tanımlanır.

Menopoz, sıkıntılı bir süreç olup kadınlar bu dönemde fiziksel ve ruhsal açıdan birçok değişim yaşarlar. Örneğin ateş basması menopozda sıklıkla yaşanan bir sorundur. Progesteron ve östrojen hormonlarındaki iniş-çıkışlar ateş basmasına, terlemeye, uykusuzluğa, depresyona, cilt kuruluğuna, saç tellerinin incelmesine, göğüs ağrısına ve unutkanlığa sebep olabilir. Fakat bu şikayetleri hafifletmek için kullanılabilecek bitkisel yöntemler vardır. Örneğin keten tohumu, menopoz dönemini daha rahat atlatmayı sağlayabilir. Bilhassa keten tohumu vajinal kuruluk için birebirdir. Günde birkaç kaşık keten tohumu tüketmek menopoz semptomlarıyla mücadele etmeyi kolaylaştırabilir. Nitekim bu bitkinin, adeti düzene soktuğu da bilinmektedir.

Menopoz belirtilerinin azalmasında kullanılan diğer bir ürün ise kızıl yoncadır. Östrojen yani kadınlık hormonu içerdiği içinkemik yoğunluğunu artırır, ateş basmasını tedavi eder. 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş kırmızı yoncayı 1 bardak suda demleyip içmek menopozla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Depresyona iyi gelen tarçın da menopoz dönemindeki duygu durumunu iyileştirir. Ayrıca tarçın, rahim kaslarının düzenli çalışmasını sağladığından, menopoza giren kadınlar için çok faydalıdır. Smoothielere, bitki çaylarına veya fırında pişirilen yiyeceklere eklenecek tarçın, menopoz dönemindeki yakınmaları minimize edecektir.

Keza faydaları saymakla bitmeyen adaçayı da menopoz dönemindeki kadınlar için yatıştırıcı ve sakinleştirici bir bitkidir. Adaçayı ile menopoz tedavisi için 1 bardak sıcak suyun içerisine iki tatlı kaşığı taze adaçayı eklenir. Kuru adaçayı tercih edilecekse bir tatlı kaşığı koymak yeterlidir. Üzeri kapatılıp demlenmeye bırakılır. 10 dakika demlenen adaçayı afiyetle tüketilir. Her gün 1-2 bardak içilebilir. Bu çay gece terlemesi ve sıcak basması gibi durumları ortadan kaldırarak menopozu sizin için daha katlanılabilir bir dönem haline getirir.
 
Üst