Oruç Tutarken KiloVerme-Zayıflama Yöntemleri

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
3

Mübarek Ramazan-ı şerif ayı geldi ve kilo vermek isteyenlerin aklında yeni bir soru işareti doğdu: Oruç tutarken nasıl kilo verilir? Ramazan'da nasıl zayıflanır?
Bu soruyu yanıtlarken her şeyden önce beslenme programımızda bazı değişiklikler yapmamız gerektiğini belirtmeliyiz. Zira bu ayda rutin diyet programımıza devam etmemiz mükmkün olmayıp, iftar ve sahur için özel bir beslenme programı hazırlamamız şart olmaktadır. Fakat bunu yaparken hem gün boyu bizi tok tutacak gıdalar seçmemiz hem de midemizi yoracak, hazımsızlık ve şişkinlik yapacak, bizi ağırlaştıracak şeylerden uzak durarak diyetimizin dışına çıkmamamız lazımdır.
Öncelikle Ramazan ayı boyunca her gün sahur yapmaya özen göstermek çok mühimdir. Böylece gün içinde yorgun düşmek ve açlık krizlerine girmek gibi durumlar vuku bulmayacaktır. Diğer taraftan, iftar vakti geldiğinde bir anda tıka basa yemek yerine yavaş yavaş yemek, çorba ile başlangıç yapıp arkasından hafif yemekler tercih etmek ve porsiyonları küçük tutmak da Ramazan'da zayıflamak isteyenlerin yapması gereken şeyler arasındadır. Sahurda reçel, pekmez, tahin, tuzlu zeytin veya peynir gibi ürünlerin tüketimi önerilmemektedir. Zira bu gıdalar gün içerisinde daha fazla susamaya yol açabilir.
Elbette Ramazan'da zayıflama yöntemleri, yeterli sıvı alımıyla işe yarayacaktır. İftar ve sahur arasında tüketeceğimiz sıvı miktarı, günlük su ihtiyacımızı karşılayacak kadar olmalıdır. Bu sayede vücudumuz susuz kalmayacak ve metabolizmamız yavaşlamayacaktır. Bu durum kilo almamızı engelleyecektir.
İftarın ardından şerbetli tatlılar yerine kuru ya da normal meyve tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.
Tüm bunlara ilaveten Ramazan ayında egzersiz programımızı da biraz hafifletmek tavsiye edilir. Gün içinde fazla egzersiz yapmasak bile iftardan sonra bunu telafi etmemiz ve mutlaka kısa bir yürüyüşle de olsa günlük egzersizimizi aksatmamamız gerekmektedir.
İşte bunlara dikkat ederek oruç tutarken formda kalmak, Ramazan'da forma girmek pek tabii ki mümkündür. Kısaca üzerimize düşen şey bu konuda itidalli olmaktır. “Ramazan geldi, kaç kalori olursa olsun, istediğimiz her şeyi yiyebiliriz.” Diye düşünmek ve kantarın topuzunu kaçırmak yanlış olduğu gibi, bu ayda çok sıkı bir diyet yapmak ve yorucu egzersizlere devam etmek de yanlıştır. Orta yolda bulunursak Ramazan ayında kilo vermek bizim için hiç de zor olmayacaktır.
 
Üst