Regl Belirtileri Nelerdir? Adet Öncesi Görülen Belirtiler

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
10Adet veya regl, sağlıklı kadınların ortalama 28 günde bir yaşadıkları ve genelde 3 ila 7 gün arasında süren vajinal kanamadır. Her kadın, adet olmadan önce birtakım belirtilerle regl döneminin yaklaştığını anlayabilir. Menstrüasyon öncesi gerçekleşen bu belirtiler, adet olunacağını gösteren önemli işaretlerdir. Adet belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber çoğu zaman adetten birkaç gün önce lekelenme ve hafif kasık ağrısı olmaktadır. Ayrıca şişkinlik hissi, vücudun değişik yerlerinde sivilce çıkması, sinirlilik ve göğüs hassasiyeti gibi durumlar da regl belirtileri arasında sayılabilir. Ovulasyon sonrası ve menstrüasyon öncesi görülen fiziksel ve ruhsal değişimler, kısaca adet belirtileri olarak tanımlanır. Adet belirtileri, regl tarihinden birkaç gün önce başlasa da etkileri adet boyunca devam edebilmektedir.
Adet belirtileri her kadının karşılaştığı olağan durumlardır. Kadınların çoğu adet olmadan birkaç gün önce halsizlik yaşamaya başlar. Agresiflik ve tatlı krizleri de adet belirtileri arasında gösterilebilir.
Adet öncesi belirtilerin sebebi hormonal değişimlerdir. Öte yandan yetersiz beslenme, stresli yaşam tarzı, dış faktörler ve kalıtsal nedenler de adet belirtilerine etki etmektedir.
Kadınların büyük bir kısmı adet öncesi daha duygusal ve asabi olur. Alınganlaşır, tahammülsüzleşir ve hatta adeta patlayacak yer aramaya başlar.
Beklenen regl tarihinden birkaç gün önce göğüslerin hassaslaşması da adet belirtisi olarak kabul edilmektedir.
Adet öncesi görülen bir diğer belirti sırt ağrısı olup, bel ve kasık bölgesinde de ağrı görülebilir.
Baş ağrısı, açken bile şişkinlik hissetmek, bol su tüketilmesine rağmen geçmeyen kabızlık, özellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan mide bulantıları, pelvik kramplar da yaygın rastlanan adet belirtilerindendir.
Bunun yanı sıra, regl öncesi cinsel istekte azalma
olabilir.
Kabızlık gibi ishal de, adet öncesi görülen bir başka semptomdur.
Adetten önce kadınlar fiziksel değişimler yaşadığı gibi psikolojik değişimler de yaşarlar. Ağlama nöbetleri, aşerme, iştahın her zamankinden daha fazla veya az olması, uykusuzluk, hiçbir şey yapmayı istememek gibi belirtiler, adet öncesi görülen ruhsal belirtilere örnektir.
Adet öncesi belirtileri hafifletmek için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Egzersiz yapmak, bitki çayları tüketmek, muz ve omega-3 içeren gıdalar yemek de regl belirtilerinin azalmasını sağlayacaktır.
 
Üst