Saç Spreyinin Faydaları, Saç Spreyi Zararlı mı, Saç Spreyi Nasıl Çıkarılır?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
28
Saçları şekillendirmeye yarayan ürünlerden biri de saç spreyidir. Sağlıklı ve bakımlı bir saçgörünümü elde etmek isteyenlerin tercihi olan saç spreyi, saç modelini de sabitler. Böylece uygulanan saç modeli, uzun müddet hiç bozulmadan durabilir. Örneğin saçınızı at kuyruğu yaptınız, ördünüz ya da başka bir model ile şekil verdiniz; saçınızın saatlerce bozulmamasını istiyorsanız saç spreyi sıkarak kalıcılığını artırabilirsiniz.
Saç Spreyi Kullanımı
Gazlı ve gazsız olmak üzere 2 ayrı saç spreyi bulunmaktadır. Her ikisi de kullanılırken, saçlar ile sprey arasında 40 santim mesafe bulundurulmalıdır. Profesyonel olmayanların gazlı sprey kullanması daha doğrudur. Zira püskürtme mekanizmasının gazsız spreye oranla daha kolay olduğu söylenebilir. Gazsız spreyler çoğu zaman profesyonel kuaförler tarafından kullanılır.
Saç spreyinin iki çeşidi olduğu gibi, iki farklı kullanım şekli vardır. Şöyle ki saçı şekillendirmeden önce ve şekillendirdikten sonra kullanılmaktadır. Şekil verilmeden kullanılacaksa, 40 cm mesafe bırakılır ve sprey bu uzaklıktan saça doğru sıkılır. Sprey sabit tutulmamalı, hareket ettirilmelidir. İşlemin ardından saçın kuruması beklenir. Tam olarak kuruyunca elle veya saç şekillendirici bir cihazla saça şekil verilebilir.
Saç spreyinin diğer bir kullanım şekli; saçlar düzleştirici, fön, bigudi ve maşa gibi herhangi bir yöntemle şekillendirildikten sonra spreyin yine 40 cm mesafeden sıkılmasıdır. Saçlar el ile sıvazlanır.
Saç Spreyi Saçlardan Nasıl Temizlenir?
Saçlarınızı yıkayarak spreyden kolayca arındırabilirsiniz.
Saçlarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız, kafanızı aşağı eğip saçlarınızı öne atarak spreyi bu şekilde uygulayın. Ardından saç diplerinizi ellerinizle silkeleyip hacim verin. Sonra kafanızı kaldırın ve saçlarınızı düz çevirin. Saçınızın dip kısımlarına bir miktar sprey sıkın. Bir tutamı bitirdiğinizde kurumasını bekleyin ve sonra diğerine geçip aynı işlemleri tekrarlayın.
Saç Spreyi Zararlı mı?
Ne yazık ki saç spreyleri devamlı kullanılırsa bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Sürekli bu ürünleri kullanmak saçları zayıflatır ve dökülmesine sebep olur. Öte yandan saçlar sprey nedeniyle sertleştiği için, kırılmaya başlayacaktır. Kimyasal maddeler ihtiva ettiğinden saçların kurumasına, matlaşmasına ve kırılmasına neden olma riski çok yüksektir. Ayrıca alkol içerdiğinden dolayı, kafa derisinin tahriş olmasına da sebebiyet verebilir.
 
Üst