Sezeryan İzini Geçirmek İçin Ne Yapmalıdır?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
7Sezeryan ameliyatının ardından göbek çevresinde oluşan sezeryan izi, bazı kremler ile giderilebildiği gibi lazer yöntemiylede yok edilebilir. Sezeryan izini geçirmek için kullanılabilecek bitkisel ürünler de vardır.
Örneğin kantaron yağı bunlardan biridir. Sezeryan izinden kurtulmayı sağlayan bu doğal yağ, günde 3-4 defa sezeryan bölgesine uygulanmalıdır.
Limon suyu da sezeryan izlerini geçirmek konusunda başarılıdır. Öte yandan limon suyu yalnızca sezeryan izlerine değil, her türlü yara izine de iyi gelmektedir. Limonun bu etkisi, ihtiva ettiği yoğun C vitamini ve antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Cilde bakım yapan limon suyu, zarar görmüş cildi onararak izlerin geçmesini sağlar. Limon suyunun bu etkisinden faydalanmak isteyenler; taze bir limonun suyunu sıkıp iz olan yere sürmelidir. Uygulamanın ardından 30 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Yavaşça kurulanır ve nemlendirici sürülür. Buna günde 2 kez olmak üzere 1 ay devam edilir. Muntazaman uygulamaya devam ederseniz izlerinizin yavaş yavaş geçmeye başladığını gözlemleyeceksiniz.
Sezeryan izlerini geçirmenin bir diğer yöntemi ise, patates suyu kullanmaktır. Cilde parlaklık veren patates suyu, izlerin geçmesine de yardımcıdır. Bunun için bir patates ortadan ikiye kesilir ve sezeryan izinin olduğu bölgeye bununla masaj yapılır. 20 dakika bekletilir ve su ile durulanır. Böylece sezeryan izinden kalan kızarıklık da geçecektir.
Tüm bunlara ilaveten elma sirkesini de unutmamak gerekir. İzlerin hafiflemesini sağlayan elma sirkesi, sezeryan izine karşı oldukça etkilidir. İki tatlı kaşığı elma sirkesiyle bir tatlı kaşığı su karıştırılıp hazırlanan solüsyon bir pamuk yardımıyla sezeryan izine uygulanır. Yarım saat sonra su ile durulanır. Bu kür 2 hafta süreyle uygulanmalıdır.
Cilt bakımının vazgeçilmezi olan aloe vera, sezeryan izlerini geçirmek hususunda en az bu ürünler kadar tesirlidir. Yıpranmayı gideren aloe vera, cildin nem dengesini sağlayar ve cildin sağlığını destekler. Bir adet aloe vera yaprağı kesilip açılır ve içerisindeki jel çıkarılır. Sezeryan izinin bulunduğu bölgeye sürülür.
Kuruması beklenir ve sezeryan izi geçinceye kadar her gün 5-6 defa tekrarlanır.
Lavanta yağı ve bal da sezeryan izinin tedavisinde rol oynayan doğal ürünlerdir.
 
Üst