Türk Kahvesi Hakkında Merak Edilen Şeyler

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
1
Türk kahvesi, bir fincanında 40 yıl hatır bulunan, sohbetlere lezzet katan, -deyim yerindeyse- Starbucks kahvelerine bin basan, Espresso, Americano, Latte, Cappuccino gibi kahvelerin kendisine rakip olamayacağı kadar lezzetli, hakiki kahvedir. Türk kahvesi varsa konu konuyu açar da konu Türk kahvesinden açılınca da aynı şey olur. Sorular birbirini kovalar, söz konusu Türk kahvesi olunca insan şu soruları sormaktan kendini alamaz: Türk kahvesi kilo aldırır mı? Türk kahvesi kalori değeri nedir? Türk kahvesinin sağlığa zararları nelerdir? Türk kahvesiyle cilt maskesi nasıl yapılır? İşte bu yazımızda bunlara bir nebze de olsa değinmeye çalışacağız.
Türk kahvesinde kafein bulunduğu için uykunuzun kaçmasına yol açabilir. Ancak sizin istediğiniz şey zaten bu ise, o zaman herhangi bir problem söz konusu değildir. Türk kahvesi, kalp-damar hastalıklarına karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Türk kahvesinin o mis gibi kokusu rahatlama sağlarken, yine de kokusuyla gaza gelip fazla fazla tüketmemek ve ölçülü olmak bizim yararımıza olacaktır.
1 fincan Türk kahvesi 57 MG kafein içerir. Türk kahvesi aşırı miktarda tüketilirse demir emilimini engelleyebilir. Öte yandan kontrolsüz kahve tüketiminin doğurganlığı da olumsuz etkilediği düşünülmektedir.
Kahve tüketmek aynı zamanda bol su içmeyi de gerektirir. Aksi takdirde vücudun dengesi bozulacak ve kahve nedeniyle kişi daha sık idrara çıkarak su kaybedecek ve bol su tüketmezse bu ihtiyacını karşılayamayacaktır.
1 fincan Türk kahvesinde takriben 1 kalori bulunmakta olup, bu özelliğiyle Türk kahvesi yalnız başına kilo aldırmamaktadır. Tam aksine Türk kahvesi kilo vermeye yardımcı olan bir içecektir. Ancak tabii ki bu durum, ölçülü tüketilmesi şartıyla geçerlidir. Buna ilaveten Türk kahvesi ile cilt bakımı yapmak da mümkündür. Cildin güzelleşmesine destek olan Türk kahvesi, çeşitli malzemelerle karıştırılıp maske şeklinde cilde uygulandığında olumlu sonuç vermektedir. Peeling etkisi gösteren Türk kahvesi, siyah noktaların ve sivilcelerin meydana gelmesini de önler. Kahve telvesi maskeleri, Türk kahvesi maskeleri çeşitlilik gösterse de hepsinin ayrı faydaları olduğu şüphesizdir. Örneğin bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağıyla bir tatlı kaşığı Türk kahvesini karıştırıp cilde uygulamak, cildin tazelenmesine yardım edecektir. Fakat göz çevresine uygulamak önerilmemektedir.
 
Üst