Vajinal Kuruluk Nedir, Vajinal Kuruluk Sebepleri, Vajinal Kuruluk Nasıl Geçer?

Nursen

Süper Moderatör
Yetkili
Süper Moderatör
29
Vajinal kuruluk, birçok kadının ortak sorunudur. Her yaş grubunda karşılaşılabilir fakat genel olarak menopozda veya menopozun ardından (40-60 yaş arası) görülür. Menopoz, depresyon, stres ve aşırı egzersiz gibi muhtelif sebeplerden kaynaklanabilen vajinal kuruluk nasıl giderilir? Vajinal kuruluk için bitkisel tarifler nelerdir? Vajinal kuruluk neyin belirtisi? Yazımızda bu soruları cevaplandırmaya çalıştık.
Vajinal kuruluğa, yanma hissi, vajina etrafında ağrı ve kaşıntı, cinsel birliktelikten sonra yanma hissi gibi belirtiler eşlik eder. Öte yandan vajinal kuruluk yaşayan bireyler orgazm olma güçlüğü çeker ve sex esnasında çok fazla ağrı duyabilir. Vajinal kuruluk cinsel ilişki sırasında kanamaya ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına da sebep olur.
Vajinal Kuruluğun Sebepleri
Östrojen hormonunun azalması, vajinal kuruluğun temel nedenidir. Östrojen bir kadınlık hormonudur ve vajina dokusunun elastikiyetini sağlar, vajinanın nem ve asit dengesini muhafaza eder. Östrojen hormonu yaşlanma, menopoz, doğum ve emzirme, kemoterapi, sigara kullanımı, menopozdan önceki geçiş dönemi (Perimenopoz), bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklar, yumurtalıkların alınması, östrojen baskılayıcı ilaçların kullanımı gibi nedenlerle azalır.
Vajina içini yıkamak amacıyla jel ve losyon kullanmak, sürekli vajinal duş yapmak, stres ve anksiyete, Sjögren sendromu, antidepresanlar, antihistaminikler, kontraseptif enjeksiyonlar ve doğum kontrol hapları da vajinada kuruluk yapabilir.
Vajinal Kuruluk Tedavisi
Etkili bir tedavi için, jinekolog muayenesiyle önce problemin sebebi tespit edilmelidir. Vajinal kuruluğun nedeni östrojen eksikliğiyse, size östrojen tedavisi uygulanacaktır. Vajinal enfeksiyon yüzünden oluştuysa antibiyotik yazılacaktır. Ovestin krem, Bepanten krem ve Gleitgelen jel gibi ürünler, vajinal kuruluğun tedavisinde etkilidir.
Vajinal kuruluğun bitkisel tedavisi için, hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Bu yağ, cilde nem kazandıran lorik asidi içerir. Vajinal kuruluğa da iyi gelir.
Parmaklarınıza biraz hindistan cevizi yağı alıp iç ve dış dudaklara nazikçe sürün. Masaj yaparak eşit bir şekilde yayılmasını sağlayın. Her gün bir defa tekrarlayın.
 
Üst